Meelte aed

Tallinna Puuetega Inimeste Koja meelte aed on roheline hooviala, mis pakub puuetega inimestele, nende lähedastele ning ümbruskonna elanikele võimalusi õues vaba aja veetmiseks.

Tallinnas Endla 59 hoovis asuv meelte aed on loodud selleks, et ergutada meie viit meelt ning anda võimalus katsuda, nuusutada, kuulda ja vaadelda looduskeskkonda enda ümber, aga see kutsub ka lihtsalt hetkeks puhkama. Oled soojalt oodatud!

Meelte aed sündis Tallinna Puuetega Inimeste Koja ja selle liikmesorganisatsioonide koostöös, kes jagasid projekteerimise käigus oma eelistusi ja soovitusi, et nii erinevate puuetega kui ka igas vanuses inimesed end avatavas aias hästi tunneksid. Suur tänu ka Tallinna, Euroopa rohelise pealinna 2023 meeskonnale abi, nõu ja toetuse eest!

Tallinna Puuetega Inimeste Koja meelte aed. Kompimissein.

Aeda sisenejat tervitab meie suurim ja silmapaistvaim element: 18 m² suurune seinamaal-kompimissein, mille autoriks on kunstnik Ave Kassia Teede.

Tallinna Puuetega Inimeste Koja meelte aed. Sinikirju peenar.

Värvirohked peenrad, mille rajamisel lähtusime väärtustava taaskasutuse põhimõttest, meelitavad nii pilku kui ka putukaid.

Lisaks uutele taimedele leidsid seal koha varem aias juhuslikult paiknenud taimeklumbid, mille õite värvi järgi kujundasime peenarde tonaalsuse – jalutaja leiab aiast sinikirju ja kuldse peenra. Samuti võtsime tänuga vastu inimeste poolt pakutud taimi. Et ka talvel oleks aias huvitav, lõime ka väikese erivärviliste okaspuudega rohenurga. Kokku istutasime 75 erinevat liiki taimi.

Tallinna Puuetega Inimeste Koja meelte aed. Taimekastid.

Kõrged ligipääsetavad peenrakastid stimuleerivad uudistaja kompimis-, maitsmis- ja haistmismeelt. Taimi aitas valida ja soovitas loodusterapeut, mitmete Tallinna kogukonnaaedade nõustaja Ella Maria Merle Kari.

Tallinna Puuetega Inimeste Koja meelte aed. Meelerahu trumm

Aias jalutaja leiab siit ka meelerahu trummi – imelise heliga babel drum´i, millel mängimisega saab igaüks hakkama. Trummi helid mõjuvad tõeliselt teraapiliselt, proovi ise! Täname Muusikaaeda heade soovituste eest!

Tallinna Puuetega Inimeste Koja meelte aed. Liikumisnurk.

Liikumisnurk, mis asub suure kastani all, ootab võimlema või kasutama ratastoolis liikujatele ning vanemaealistele inimestele sobivat jõumasinat. Õige valiku tegemisel olid abiks erinevate puuetega inimeste esindajad ning Omnigym Eesti.

Tallinna Puuetega Inimeste Koja meelte aed. Lindude pesakastid.

Aias ootavad asukaid 23 pesakasti, mis sümboliseerivad Tallinna Puuetega Inimeste Koja liikmesorganisatsioone, ning kaks vahvat putukahotelli. Tore, et saime pakkuda rakendust ka puuetega inimestele – nimelt valmisid need puittooted sotsiaalse ettevõtte Amanita Töökeskus kaasabil.

Asukoht

Tallinna Koja meelte aed asub aadressil Endla 59 ja see on kõigile avatud. Lähimad ühistranspordi peatused on Mooni, Koskla ja Taksopark; maja taga on ratta- ja autoparkla.

Aia külastamine on tasuta. Et hoovis veedetud aeg mööduks kõigil meeldivalt, palume hoida puhtust ning olla teistega arvestav. Loodame, et naudite siin veedetud hetki!

Aitäh, kui saad toetada meelte aia edasist täiendamist ja hooldamist: EE602200001120181691, Tallinna Puuetega Inimeste Koda MTÜ.
TPIK on kantud tulumaksuga mittemaksustatavate mittetulundusühingute ja sihtasutuste nimekirja.