Foorumi arhiiv

24.04 oli kavas kaks aktuaalset teemat – lähenevad kohaliku omavalitsuse valimised ja kuidas kohtu kaudu mõjutada seaduste kvaliteeti.

* Marcus Ehasoo Vabaühenduste Liidust rääkis meile, miks me kodanikena vajame head valimistava.

* Vandeadvokaat Meris Velling tutvustas juhtumeid, kus ta on kaitsnud puuetega inimese õigusi kohtus.

Võimalus tutvuda ettekande slaididega:

Tallinna PIK foorumi 2025 aasta esimene kohtumine oli rahvarohke – meenutasime, kuidas said Tallinnas alguse puuetega inimetele nii vajalikud teenused – päevakeskused, isiklik abistaja, invatakso, ehitati esimesed ligipääsetavad korterid puuetega inimestele, avati Endla 59 tegevuskeskus jne. Uurisime, milline osa oli teenuste käimalükkamisel ja arendamisel meie ühingutel, liitudel ja kes olid eestvedajad.

Mälestusi jagasid Tallinna Arengupuudega Inimete Ühingust (asutati 1991) Eike Tammjärv, Õie Mannov, Eve Nõu, kes rõhutasid Reet Jaanuse olulisust täiskasvanud arengupuudega inimeste keskuse Sinilill rajamisel, mille arendamise KOV 2004 üle võttis, praegu tunneme seda Käo keskusena.

Jüri Lehtmets ja Aadu Särev meenutasid Jaak Võsa suurt panust isikliku abistaja ja invatakso teenuse visal nõustamisel ja propageerimisel. Jaak oli ka Iseseisva Elu liikumise eestvedaja Eestis, tehes koostööd üle maailma puuetega inimetega, tuues uut suhtumist ja ideid ka meile. Jaak Võsa töö vääriks eraldi äramärkimist.

Kerti Kollon Seidelberg meenutas TPI Koja algusaastaid, rõhutas toonase abilinnapea Ants Leemetsa suurt rolli teenustele alusepanijana. Teame ju, et linna eelarve on linna kõige olulisem dokument!

Külli Urb tuletas meelde Mihkel Aitasami panust invaliikumisse.

Selle pooleteise tunni jooksul jõudsime avada vaid väikse osa sellest, millise panuse on meie ühingud ja liidud andnud heaolu edendamisse Tallinnas.

2024 aasta viimasel koosolekule oleme külla kutsunud  Tallinna Strateegia Keskuses arengu kavandamise büroost Ott Oja, kes tegeleb vaimse tervise ja heaolu küsimustega. 

Ott Oja on töötanud VATEKi tegevjuhina st huvikatseorganisatsioonis, mis tegeleb vaimse tervise ja heaolu edendamisega.

Sügishooaja esimene foorum toimus 10.10.2024, teema oli pühendatud uuendatud sotsiaaltöö valdkonna eetikakoodeksile.

 “Kummal pool oleme – sotsiaalvaldkonna eetikas”

Teemat avas Katrin Tsuiman, koolitaja ja superviisor, hea hoolekande kujundaja, kes ka ise osales eedikakoodeksi koostamisel.

Peale põhiettekannet ja arutelu andsid lühikese ülevaate Õiguskantsleri Kantselei Inimõiguste Nõukoja tööst nõukoja liikmed Priit Kasepalu ja Sven Kõllamets.

2024 aasta kolmandale TPI Koja foorumi koosolekule oli kogunenud osalejaid 18 ühendust ja liidust, lisaks teenuseosutajaid, omastehooldajaid ja teisi huvilisi.

Võimalik tutvuda ka ettekande slaididega:

Sel korral külastas meid disainer ja Eesti Kunstiakadeemia õppejõud Daniel Kotsuba.

Daniel on töötanud 5 aastat Riigikantselei Avaliku sektori innovatsioonitiimis, ta on seotud kasutajakeskse disaini levitamise ja juurutamisega meie igapäevaellu.

Disainerina on ta keskendunud kõiki kaasavale ehk kõigi ühiskonnagruppe arvestavale disainile.

EKA sotsiaalse disaini õppekava juhina avab ta meile kindlasti, mis on sotsiaalne disain ja kuidas see puudutab meie igapäevast elu.

Lisaks andsime ülevaate 8. 04.2024 toimunud Õiguskantsleri Puuetega Inimeste Nõukoja koosolekust ja Tallinna Linnavalitsuse Invakomisjoni 2024 aasta tööplaanist.