Viipekeelsed inimesed saavad kasutada kaugtõlke teenust

Sotsiaalkindlustusamet pakub alates maikuust Euroopa Sotsiaalfondi toel vähenenud töövõime ning kuulmislangusega viipekeelsetele inimestele viipekeele kaugtõlke teenust.

Sotsiaalkindlustusameti tõlketeenuste projektijuhi Timo Hansmani sõnul on Eestis kuni 2000 inimest, kes vajavad kuuljatega suhtlemiseks regulaarselt viipekeeletõlgi abi. „Kaugtõlketeenust pakuti esimest korda eelmisel aastal ja siis kasutati teenust 266 korda. Lühikese ajaga muutus see kurtide seas väga populaarseks,“ rääkis Hansman.

Kaugtõlke teenust pakutakse Skype’i vahendusel ja seda saab kasutada esmaspäevast reedeni kella 9–17ni. Kaugtõlketeenuse osalised ei pea asuma samas ruumis. Tõlgiga saab ühendust internetti ühendatud veebikaameraga arvuti või nutiseadmega. Teenuse kasutamiseks ei pea aega ette broneerima.

Hansmani sõnul annab kaugtõlketeenus kurdile võimaluse suhelda kuuljatega siis, kui ta seda soovib, mitte siis, kui kurt on viipekeeletõlgi ette broneerinud. „Näiteks saab kurt ametiasutuses klienditeenindajaga suheldes nutitelefoni kaudu tõlgi vestlusse kaasata, nii et kurt ja kuulja on ühes kohas, kuid tõlk hoopis teises linnas. Ka tõlgi aega on nii võimalik maksimaalselt ära kasutada, kuna ta ei pea erinevate kohtade vahel liikuma,“ rääkis ta.

Tõlketeenust pakuvad Tartu Viipekeeletõlgid MTÜ ja Viipekeeletõlkide OÜ Skype’i vahendusel. Teenuse saamiseks tuleb Skype’is üles otsida kasutaja „kaugtõlge“. Kurtidele on teenus tasuta.

„See on väga uus teenus ja kindlasti peavad ka kuulajad olema valmis, et kurdid neile tõlgi vahendusel helistavad. Esialgu võib ehk olla võõras kujutada telefonist kostuva naishääle taha meesterahvast, kui helistajaks on kurt mees. Eks see on eelkõige harjumise küsimus,“ tutvustas Hansman teenust.

Allikas:
https://www.sotsiaalkindlustusamet.ee/et/uudised/viipekeelsed-inimesed-saavad-kasutada-kaugtolke-teenust