Tallinna linnas alustatakse tasuta hambaravi osutamisega sügava füüsilise ja vaimse puudega inimestele, kes ise ei suuda oma suuhügieeni eest hoolt kanda.

Tasuta hambaravi ei laiene kõigile puudega inimestele, selleks on haigekassa seadnud kindlad tingimused, mille määrab patsiendi pere- või eriarst, kuid mitte hambaarst.

Eriarsti või perearsti otsusega saavad tasuta hambaravi need puudega inimesed, kes ei suuda ise oma suuhügieeni eest hoolt kanda ja seda ka vastava juhendamise korral. Sellised inimesed on näiteks sügava vaimupuudega inimesed, kellel on intellektipuue, dementsus, autistliku spektrumi häire või muud psüühilised kõrvalekalded. Samuti need inimesed, kes on halvatusseisundis, ilma käteta või haigustega, millega kaasnevad käte liigutushäired (nt parkinsolistik sündroom, raskekujuline tantstõbi).

„Tallinna linnas alustatakse elupuhuse hambaravi teenuse osutamisega Lääne-Tallinna Keskhaigla hambaravikliinikus ning Tallinna Hambapolikliinikus, kui patsient on pere- või eriarstilt saanud õiguse elupuhuseks tasuta hambaraviks ja see info on jõudnud vastavatesse infosüsteemidesse. Patsiendid peavad kindlasti arvestama, et info liikumine võib aega võtta poolteist kuud,“ ütles Tallinna sotsiaal- ja tervishoiuvaldkonna abilinnapea Tõnis Mölder, kelle sõnul alustatakse esmalt hambaravi teenuse osutamisega vaid ilma üldanesteesiata ehk ilma narkoosita.

„Haigekassa on alustanud teenuse katsetamise aastaga ning loodetavasti saame tulevikus puuetega inimeste tasuta hambaravi linnas veelgi laiendada. Tasub arvestada, et igal kohalikul omavalitsusel kulub aega ka infosüsteemide ühildamisele, pere- ja hambaarstide koolitamisele ning mõistagi inimeste teavitamisele,“ lisas Mölder.

Lääne-Tallinna Keskhaigla hambaravikliiniku juhataja dr Krista Vapperi sõnul on elupuhune tasuta hambaravi erivajadustega inimestele väga tänuväärne algatus Eesti Haigekassa poolt. „Usun, et patsiendid saavad oma perearstilt või eriarstilt asjatundliku ja õiglase hinnangu ning projekt käivitub ladusalt. Oluline on, et alustatud raviplaanid saavad tänu patsiendi omaosaluse puudumisele ikka alati lõpule viia ja ka järelkontrolli ning -ravi on võimalik planeerida meie ühist raviraha säästvalt,“ selgitas Vapper.

Tasuta hambaravi teenuse saamiseks tuleb esmalt pöörduda pere- või eriarsti poole, kes määrab elupuhuse hambaravi diagnoosi. Teenust saavad üle Eesti osutada vaid need hambaravikabinetid, kellel on laste hambaravi leping.

Tingimused, mis annavad puudega inimesele õiguse saada tasuta hambaravi, leiab haigekassa kodulehelt https://www.haigekassa.ee/hambaravi/patsiendile/elupuhune-hambaravi

Allikas: https://www.tallinn.ee/est/Uudis-Puudega-inimesed-saavad-Tallinnas-tasuta-hambaravi