Eesti Pimedate Liit tunnustab

Juba seitsmendat aastat tunnustab Eesti Pimedate Liit neid inimesi, asutusi ja organisatsioone, kes on eelneva aasta jooksul aidanud nägemispuudega inimeste elukvaliteeti parandada. Tänavuste tunnustuse „Aasta tegu 2018“ saajate hulgast võib leida Eesti Jalgpalli Liidu, Eesti Meremuuseumi, Adamson-Ericu muuseumi, Pärnumaa Ühistranspordikeskuse, Ugala teatri, Eesti Puuetega Inimeste Fondi juhataja Eero Kiipli ja noorterühma Puhkus Kuubis. „Kuna nägemispuudega inimesed seisavad oma argielus silmitsi suurte raskustega, täname siiralt neid, kes on meie elu rikastanud,“ ütleb Eesti Pimedate Liidu esimees Ago Kivilo.

Eesti Jalgpalli Liit pälvis tunnustuse selle eest, et osutas 15. augustil 2018 Tallinnas A. Le Coq Arenal peetud UEFA superkarikamänguga seonduvalt pimedatele inimestele palju tähelepanu. Enne mängu korraldati kirjeldustõlkide koolitus, pimedate jalgpalli koolitus treeneritele ja nägemispuudega huvilistele ning Vabaduse väljakul pimedate jalgpallimängu tutvustus. Pimedatel lastel oli võimalus kohtuda superkarikafinaalis võistlevate kuulsate jalgpalluritega. Staadionil oli mängu kirjeldustõlge.

Adamson-Ericu muuseum pälvis tunnustuse projekti „Kunst nähtavaks!“ eest. 8. detsembril 2017 esitletud projekti tulemusel valmistati Adamson-Ericu laua intarsiatehnikas plaadis olevatest kujunditest ettekujutuse andmiseks üle 20 reljeefse kujundi; kirjeldati ja varustati helifailidega liikumisjuhis majas, muuseumi maja saamislugu, Adamson-Ericu kunstnikutee ning kolm maali, mööblikomplekt ja vaip. Teoste kirjeldused ja reljeefsed joonised on ka A4-formaadis mapis. Kirjeldusi võib tekstifailina lugeda või helifailina kuulata muuseumi veebilehelt. Kassast saab laenata muuseumis kasutamiseks MP3-mängija ning õhukesed kindad.

Pärnumaa Ühistranspordikeskus ja selle juhataja Andrus Kärpuk pälvisid tunnustuse selle eest, et pidasid oluliseks tagada Pärnu uue bussijaama hoone ning Pärnu ühistranspordi ligipääsetavuse nägemispuudega inimeste jaoks. Bussijaama ümbruses on sõidutee äär märgistatud reljeefsete kividega, et nägemispuudega inimene kogemata sõiduteele ei satuks. Bussijaamas on põrandal juhtsooned, mida mööda liikudes jõuab välisustest kassani. Välisuste ees väljaspool hoonet on pikalt väljaulatuvad kummimatid. Nende järgi saab aru, kus asuvad uksed. Vaegnägijate jaoks on uksed märgistatud suurte kontrastsete siltidega. Veel paigaldas Pärnumaa Ühistranspordikeskus suurematesse bussipeatustesse elektroonilised kõneväljundiga ajatablood. Neid saab kuulata nii nupule vajutades kui ka puldist juhtides. Selle tarvis andis keskus Pärnu Pimedate Ühingule üle 50 väikest juhtpulti. Linnaliinibussides on kinnihoidmistorud kergesti taustast eristuvalt kollast värvi.

Ugala teater ning selle direktor Kristiina Alliksaar pälvisid tunnustuse selle eest, et teater on pimedatele ja vaegnägijatele alates 2017. aastast andnud võimaluse osa saada kirjeldustõlkega etendustest. Teatri meeskonna valmisolek on olnud alati kõrgel tasemel, et iga erivajadusega külastaja saaks teatrisse tulles positiivse elamuse. Teatri direktor Kristiina Alliksaar soovib igal aastal pakkuda vähemalt kahte etendust kirjeldustõlkega. Selleks on renoveeritud Ugala teatris olemas moodne tehniline lahendus koos kõikide võimalustega.

Eesti Meremuuseum pälvis tunnustuse raamatu „100 aastat kiilu all. Eesti lugu laevades 1918–2018” annetuskampaania korraldamise eest. Meremuuseum korraldas Eesti Vabariik 100 raames Lennusadamas näituse „100 aastat kiilu all. Eesti lugu laevades 1918–2018“ ja koostöös Äripäeva kirjastusega ilmus samanimeline raamat. Iga müüdud raamatu pealt annetab Eesti Meremuuseum 1 euro Eesti Pimedate Liidule.

Eesti Puuetega Inimeste Fondi juhataja Eero Kiipli pälvis tunnustuse selle eest, et korraldas Eesti esimese pimedate noodiaabitsa väljaandmist toetanud heategevuskampaania „Valguse jalajäljed“. 30. aprillil 2018 toimus tema eestvedamisel Harjumaal Muuksi linnamäel heategevusüritus. Ligikaudu 250 inimest moodustasid taskulampide valgusvihkudest hiiglasliku jalajälje kujutise, mida drooniga filmiti ja pildistati. Annetusvõimalusele tähelepanu juhtimiseks levitati videot ja pilte Facebookis.

Noorterühm Puhkus Kuubis ja mentor Andrei Sadovoi pälvisid tunnustuse selle eest, et korraldasid nägemispuudega huviliste fotograafiakoolituse ning 12.–16. märtsil 2018 Tallinnas galeriis Positiiv nende ühise fotonäituse „Teine vaatenurk“. Näitus toimus Sotsiaalsete Ettevõtete Võrgustiku ja Briti Nõukogu korraldatud konkursi Changemakers Academy raames. Ettevõtmine ärgitas korraldama järgmist, rändnäitusega lõppevat projekti.

Eesti Pimedate Liidu tunnustus „Aasta tegu 2018“ antakse üle 23. oktoobril tänuseminaril Tallinna Õpetajate Majas. Tunnustus on seotud rahvusvahelise valge kepi päevaga, mida tähistatakse üleilmselt 15. oktoobril. Sel päeval juhivad nägemispuudega inimesed ühiskonna tähelepanu oma erivajadustele. Eestis on valge kepi päeva märgitud alates 1987. aastast.

Eesti Pimedate Liit on üle-eestiline nägemispuudega inimeste ühingute katusorganisatsioon. Liit kaitseb ning esindab nägemispuudega inimeste huve riiklikul ja rahvusvahelisel tasandil.