Rahvusvaheline näitus “Julgus elada”

9. oktoober kuni 5. november 2018 on Tallinnas Salme kultuurikeskuses avatud Eesti ja Läti kunstnike näitus “Julgus elada”, millega kutsutakse mõtisklema füüsiliste puuete üle ja soovitakse kunsti kaudu avada liikumispuudega inimeste maailma. Näituse raames toimuvad kahel õhtul – 18. ja 24. oktoobril Peetri Jooksu Apollo Kino heategevusjooksu patroon Roald Johannsoni ja Klubi Tartu Maratoni Heateo jooksu patroon Tõnis Niinemetsa eestvedamisel talk-show stiilis arutelud, mille eesmärk on avada liikumispuuetega laste vanemate igapäevaelu.

Näituse korraldusmeeskonna juht Külli Hansen on kirjutanud: “Puudega inimeste teema on inspireerinud kunstnikke väga erinevalt. On neid, kes elavad kaasa väikese poisile ja ta lootusele ükskord ometi jalgele tõusta ja kõndima hakata ning maalivad pildile selle lapse koos ta ratastooliga. On teisi kunstnikke, kes esimest korda elus jagavad avalikkusega väga isiklikke lugusid enda valudest, rasketest üleelamistest ja oma elule uue tähenduse saamisest. Kõik need lood on ehedad ja emotsionaalsed. Tundub, et mida rohkem on keegi kannatanud, seda paremini oskab ta teisi nende raskustes mõista.”

Näituse idee algatajad ja korraldajad on Läti kristlik organisatsioon Partneri, rahvusvaheline ühing Bridgebuilders International ning Eesti kunstnikke ühendav võrgustik ARTEST+.

Aasta tagasi korraldasid nad ühise näituse “Peidus pool”, mille teemaks oli depressioon. Kunstnikud püüdsid teoseid maalides luua lootust ja usku neile, kes on kannatanud depressiooni käes. Näitused toimusid Tallinnas, Tartus, Riias, Cesises ja mitmes teises Läti linnas ning nendega koos viidi läbi vastavaid töötube, seminare ja loenguid. Üritusel osales üle kolmesaja inimese ning korraldajad said palju tänusõnu neilt, kelle jaoks oli depressioonist ja masendusest rääkimine esmakordne.

Kuna esimene sotsiaalse suunitlusega näitus võeti hästi vastu, otsustatigi korraldada jätkunäitus, mis on samamoodi rahvusvaheline. Tänavunegi näitus liigub Eestist edasi Lätisse ja sealt laia maailma.

Näituse raames toimub kaks vestlusõhtut liikumispuuetega laste vanematega, mille korraldaja on SA Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefond. Talk-showd toimuvad Salme kultuurikeskuses ning osalejatel palutakse teha annetus liikumispuuetega lastele arendavate teraapiate toetuseks.

 

Allikas: https://www.lastefond.ee/julguselada/